Hoşgeldiniz  

Arılar ve Dünyanın Sonu Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

admin | 29 Temmuz 2014 | Bilim, Eğitim, Genel

Geçtiğimiz yıllar içerisinde milyonlarca arı bir anda yok oldu. Türkiye’de arı sayısında %30 civarında bir azalma olduğu gözlemlendi.

Arılar zaman içerisinde ya kaybolmaya ya da ölmeye başladılar. Bu sadece Türkiye’de görülen bir olay değil. Amerika, Avrupa vs. gibi birçok kıtada görülmekte. Arıların 130 bin bitkiyle etkileşim haline girip polen taşıdığı düşünülürse gelecek günlerde kuraklık yaşanması ve dünyanın sonuna yaklaşılması an meselesi.

Arılar Ekolojik Denge için Önemi Nedir?

Arılar ekolojik denge için hayati önem taşıyor.

Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri, arıların ayaklarına yapışıyor.

Bir kovanda ortalama 80 bin arı yaşıyor.

Sadece bir kovanda arılar 1 gün içerisinde 1 milyon çiçeği döllüyor.

Döllenmenin sona ermesi, bitkilerin yok olması anlamına geliyor.

Arılar kondukları 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlıyor. Bunlar arasında kavun, kabak, çilek ve tüm meyveler var.

Böylece önce bu bitkilerle beslenen hayvanlar, daha sonra da insanların ölmesi anlamına geliyor.

Arıların Neden Öldüğüne Gelince;

Küresel ısınma; mevsimlerdeki ani değişiklikler ve kurak ve ılık geçen kış ayları arıların dengesinin bozulmasına yol açıyor.

Böcek ve Tarım ilaçları; Mesela “Gaucho” adlı böcek ilacı arıların yön bulma yeteneklerini etkileyip ölmelerine yol açıyor. Bunun gibi bir çok tarım ve böcek ilacı dolaylı ya da doğrudan arıların ölmesine neden olmaktadır.

Gen Yapılarıyla Oynanan Bitkiler: Genetiğiyle oynanmış bitkiler arıların etkileyerek toksik bir etki yaratmış olabileceği düşünülmektedir.

Sonuç her ne olursa olsun yaşamın devamı için arıların ve diğer tüm canlı türlerinin yaşaması gerekmektedir. Çünkü doğadaki her canlı ya da bitkinin önemli ya da önemsiz birçok faydası vardır.

Einstein’in şu sözü doğada arıların ne kadar önemli olduğunu bir kere daha vurgulamaktadır. “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa, döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz” demiştir. 

2810 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım