24 Aralık 2016

Arıkuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Arıkuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Omurgalı hayvanlardan kuşlarsınıfının gökkuzgunumsular takımının gökkuzgunlar alt takımının bir familyasıdır. Latince adı Meropidae’dir. Tropikal bölgelerde yaşarlar; Avrupa ve Avustralya’da yaşayan iki ayrı türü de vardır. Uçan böceklerle beslenirler. Arıkuşu üç cinsten oluşur ve yirmi dört türü vardır. Bu cinslerin en önemlisi Merops’tur.

Arıkuşugiller, arılar ve başka zar kanatlılarla beslenirler; yiyeceklerinin %80’ini bunlar meydana getirir. Küçük türler tüneyerek yanlarından geçen zar kanatlıları avlarlar. Büyük türler ise avının, peşinden giderek yakalarlar. Avını yakalayan arıkuşu, tüneğine döner ve avını yere vurarak öldürür. En çok balarılarını avlarlar. Arıkuşu tarafından yakalanan bal arıları ve öbür iğneli zar kanatlılar içgüdüsel bir davranışla iğnelerini atarlar. Arıkuşu, böceği tüneğe çarpınca içendeki zehir akar. Arıkuşu, arılardan başka kelebekleri, kınkanatlıları da avlarlar. Afrika’da yağmur fırtınasından sonra ortaya çıkan uçan kanatlıları ve beyaz karınca sürülerini de arıkuşu için iyi bir avrdır.

Arıkuşunun iyi bilinen türü Avrupa’da yaşayan arıkuşu yani Merops Apiastar’dır. Yaz aylarını Akdeniz ülkelerinde, Batı Asya’da, Pirenelerin kuzeyinde Alpllerde, Karpatlarda, Karadeniz ve Hazar denizinin 800 km kadar kuzeyinde; kışları ise Afrika’da, Büyük Sahra’nın güneyinde geçirirler. Avrupa’da yaşayan arıkuşu 27 cm boyundadır. İbiği tarçın rengi, boyu altın sarısı, kanatları camgöbeği rengi, kuyruğu yeşil, göz çizgileri siyah, karnı yeşildir. Açık kırlarda, su kenarlarında, düz toprakta ya da kumların içinde oyulmuş deliklerde yaşamayı sever. Güneybatı Hindistan’da, Çinhindi’de ve Borneo’da çok büyük gagalı iki türü kapsayan Nyctyornis cinsi yaşar. Bunlar örümcek, tahtakurusu ve başka böcekleri yerler.

Bütün arıcıkuşların beslenme yöntemi aynıdır. Göçmen olanlar, yazlık konaklarına gelince kum setlerinde ve yamaçlarda yuva kazmaya başlarlar. Afrika’da yaşayan Merops Bulocki gibi göçücü olmayan türler ise yağmur mevsiminin sonunda yuvalarını yumuşak toprakta kazarlar ve toprağın kuraklıktan kaya gibi sert olduğu beslenme mevsimi için hazırlanmış olurlar. Yuvaların önünde 2,5 metre uzunluğunda bir giriş, dibinde ise 15-25 cm uzunluğunda bir oda vardır. Burada arıkuşu 2-6 yumurta yapar. Yumurtalarının üzerine, başka kuşların yedikleri böceklerin hazmedilmemiş kısımlarından meydana gelen ve amonyak kokan ezilmiş dışkılarını örter.

Yavrular yumurtalardan çıktıklarında gözleri kapalı ve gövdeleri tamamen tüysüzdür, gözleri on gün sonra açılır. Yavru dört hafta yuvada beslenir. Yavrunun bakımına ana babadan başka kuşlarda yardım eder. Yavruların tüyleri de erginlerinkine benzer. Arıkuşu birkaç türü kıtalararası göçler yapar. Hindistan’ın büyük, yeşil arıkuşu Merops Philippinus, kışı Doğu Hint adalarında geçirir. Kafkaslarda ve Pakistan’da yaşayan Merops Superciliosus ise Avrupa arıkuşları gibi Afrika’ya göç eder. Gökkuşağı arukuşu Avustralya’da yumurtladıktan sonra Yeni Gine’ye uçar. Afrika’da yaşayan türlerin çoğu da düzenli bir biçimde kıta içinde göç eder. Kıtılararası göç eden türlerin en ilginçlerinden biri de Merops Albicollis türüdür. Bu tür göç sırasında 1600 km uzunluğnuda bir yol aşar.

Kaynak: Hayvanlar Ansklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.