Hoşgeldiniz  

Ardıçkuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 24 Aralık 2016 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasının bir familyası yani Turdidae sınıfındadır. Karatavukgiller de denir. Turdus ve Monticola cinslerinin çeşitli türlerini kapsayan artıçkuşları altfamiyası, başta Afrika, Asya ve Avrupa olmak üzere dünyanın her yanına yayılmıştır. Familyanın iki grupta toplanan 300 türü vardır. Türlerin meydana getirdiği ilk grup “gerçek Ardıçkuşları” ikincisi ise “gerçek olmayan ardıçkuşları”dır.

Turdus cinsinin 63 türü vardır. Avrupa’da yaşayan türleri karatavuk yani Turdus merula, Turdus philomelos, ökse ardıçkuşu (Turdus Viscivorus), ardıçkuşu (Turdus pilaris) ve kolyeli ardıçkuşu (Turdus Torquatus)dur. Amerika’da çok sık rastlanan bir narbülbülü olan Turdus Mgratorius da Turdus türleri arasındadır. Zoothera türleri, Turdus cinsine yakından bağlıdır. Ancak Zoothera türlerinin kanatları daha yuvarlaktır ve kanatların gövdeye yakın yerleri beyaz renklidir. Daha çok Asya’nın tropik bölgelerinde yaşayan Zoothera türünden yalnız beyaz ardıçkuşu Avrupa’ya ulaşmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin batısında yaşayan Zoothera Naevia ile Güney Amerika’da Aztek ardıçkuşu diye adlanırılan Zoothera Pinicola gibi birkaç Zoothera türüne yalnız Amerika’da rastlanır. Karayip adalarının orman ardıçkuşu, Amerika türleri Catharus, Hylocichla türleri ağaçlık yerlerde, çalılıklarda ve bahçelerde yaşayan ufak ve ince yapılı iki türdür.

Catharus guttata, Catharus fuscescens ve ağaç ardıçkuşu (Hylocichla mustelina), Kuzey Amerika’da yaygın ardıçkuşugilleridir. Bu grubun Eski Dünya’da yaşayanları, güneydoğu Asya’da yaşayan orta boyu, koyu mavi renkli Myiophoneus caeruleus ve kayalıklarda yaşayan Monticola türleridir. Kaya ardıçkuşu (Monticola saxatilis) bodur boylu, sarımsı kırmızı ve mavi tüylüdür. Gök ardıçkuşu ise parlak ve koyuca mavi renklidir. İkisi de Güney Avrupa ve Yakın Doğu’da yaşarlar.

Gerçek olmayan ardıçkuşları Avrupa, Asya ve Afrika’da yaygındırlar. Diğerlerine göre sesleri daha zayıf, bacakları daha ince ve çoğunun yapısı da daha ufaktır. Avrupa’da yaşayanlar arasında narbülbülü, bahçe kızılkuyruğu, ev kızılkuyruğu, kuyrukkakan, takırdayan kuyrukkakan, vınlayan kuyrukkkakan ve ardıçbülbülü bulunur. Ardıçbülbülü bunların sesi en güzel olanıdır.

Bu kuşların hepsi göç eder. Bütün yıl boyunca aynı yerde kalanları olmakla bilrikte hemen hepsi kışı geçirmek için göç ederler. Kuykurkkakanlar, İzlanda ve Grölland’dan kalkıp Atlas okyanusunu aşarak kışı geçirmek için Afrika’ya göç ederler. Bahçe kızılkuyruğu ise Kuzey Avrupa’daki ağaçlıkları bırakıp kışı geçirmeye Orta Afrika’ya gider.

Afrika ve Asya’da yaşayan gerçek olmayan ardıçkuşugillerin çeşitli grupları vardır. Afrika’daki narbülbüllerine benzeyen parlak renkli Alethe ve Cossypha bu gruba dahildirler. Copsychus türünün Güney Asya’daki örnekleri mavi ya da siyah tüylü, oldukça yaygın ötücükuşlardır.

Gerçek ardıçkuşugiller çalılarda ya da ağaçlarda, yaprak ve otla yuvarlak yuvalar örürler. Gerçek olmayanlar ise ağaç ya da kaya oyuklarına yarı kapalı çukurlar ve kalın bitkilerle sarılmış açık yerlere yuva yaparlar. yumurtaların rengi yuvanın içinde bulunduğu çevreye göre değişir. Bahçe kızılkuyruğu ve kuyrukkakan gibi çukura yuva yapan türler açık mavi ya da düz beyaz yumurta yumurtlarlar. Açıklıkta yumurtlayanların yumurtaları hem daha koyu renkli, hem de üstleri işaretlidir. Bülbülün yumurtası o kadar koyu ve sık damgalıdır ki düz, donuk bir yeşil gibi görünür. Bu görünüş, yumurtladıkları çevrenin koyu rengini alır.

Kuluçka süresi dişinin sorumluluğu altındadır, ancak Avrupa’da yaşan türlerde erkek yuvaya yiyecek taşır. kuluçka süresi 13-15 gün arasında değişir. Çoğu türlerde yumurtadan çıkan yavrunun tüyleri çok incedir. Açıklıkta yuva kuran türlerde koyu renkli olur. Yavrular yuvada anne ve babaları tarafından beslenir ve 12-16 gün içinde gelişerek yuvardan ayrılacak duruma gelirler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

566 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım