Hoşgeldiniz  

Antonio De Oliveira Salazar Kimdir?

admin | 15 Kasım 2015 | Dünyadan, Genel, Tarih, Ülkeler

Portekizli devlet adamı olan Antonio de Oliveira Salazar 1889 da Lizbon’da dünyaya geldi. Yoksul bir köylü ailesinin çocuğu olan Antonio de Oliveira Salazar, papaz okulunda eğitim gördükten sonra 1910 yılında hukuka yöneldi. 1915 yılında Coimbra Üniversitesi’nde mali iktisat profesörü daha sonra da milletvekili oldu. Portekizli Katoliklerin öncüsü olarak tanındı. 1928 yılında maliye bakanlığına atandığında, Portekiz iktisadını kurtarmak gibi bir görevi üstlendi. 1932 yılında başbakanlığa getirilen Salazar, giderek yetki alanını genişletip birçok görevi birlikte üstlendi. Başbakanlık ve maliye bakanlığı, savaş bakanlığı ve Dışişleri bakanlığı yaptı.

Maurras’ın dününcelerini benimseyen Salazar, 1933 yılında ülkesinin anayasanın değiştirerek, meslek birliklerine dayalı, Katolik ve komünizm karşıtı Estado Nova’yu kurmak çin Portekiz’in geleneksel güçlerinden ordu, kilise, aile, meslek birlikleri, tarımdan yararlandı. Buna göre yeni çalışma statüsü bir sendikaya kayıtlı olmayı zorunlu hale getirdi ve grevi yasakladı. Hiçbir muhalefeti kabul etmeyen Salazar, muhalefet edenleri ve kararsızları ikna etmek yada etkisiz hale getirmek amacıyla ordudan ve siyasi polis örgütünden yararlandı. Keyfi bir yönetim uyguladı. Portekiz’in geçmişini örnek alarak Portekiz’in geçmişini örnek alarak, Portekizlileri aynı ülkü çevresinde birleştirmeye çalıştı. Ülkenin bağımsızlığını ve geleneklerini korumak. Ancak bu amaç ülkeyi iktisat ve kültür alanlarında hareketsizliğe yeni görüşlere ve sanayide gelişmeye karşı çıkmaya itti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Salazar belirsiz bir tutum takınarak ülkesini savaşa sokmadı. Franco, Hitler ve Mussolini’den yana olduğunu gösterdi ama müttefiklerin Asor adalarında askeri üstler kurmalarına izin verdi. Savaştan sonra Portekiz’in deniz aşırı eyaletleri bağımsızlıklarını elde etmek için ayaklanınca Salazar ülkesini yeni bir sömürge savaşına soktu. Devlet başkanı Garmona 1951 yılında ölünce Salazar bir süre için onun yerine aldı.

Bunun üzerine Portekiz’de birçok açıdan muhalefet başladı. Polisin baskısı arttı, iktisadi huzursuzluk birçok işçinin göç etmesine neden oldu. Otoriter bir devlet adamı olan Salazar, 1968 yılında beyin kanaması sonucunda iktidardan çekilmek zorunda kalınca yerine Marcelo Caetano aldı e Salazar iki sonra 1970 yılında 81 yaşında öldü.

Kaynak: Gelişim Hachette

988 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım