Hoşgeldiniz  

Antibiyotik Nasıl İcat Edildi?

admin | 30 Ekim 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Genel, Tıp

Yavaş yavaş kullanımının kısıtlanmaya başlandığı antibiyotikler 1928 yılında keşfedildi. Hap, şırınga ve merhem biçiminde icat edilen antibiyotikler vardır. Antibiyotiklerin asıl amacı Bakterilerin ölümünü sağlamak suretiyle neden olduğu hastalıklar ve enfeksiyonları tedavi etmektir.

Antibiyotik ilk olarak İngiliz bilim adamı Alexander Fleming tarafından bulundu. Bu bilim insanı araştırma yapmak için ürettiği bakterilerden birinin küflenmesi sonucu Penicillium adlı bir küfün bakterileri öldürdüğünü keşfetti. Yıllar sonra Avustralyalı Howard Florey (antibiyotikler üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu Nobel Ödülü kazandı) ve Alman Ernst Chain’in dahil olduğu bilim adamları, bu küfün bakterilerin neden olduğu ciddi enfeksiyonları iyileştirebildiğini keşfettiler.

Antibiyotiklerin çalışma sistemi; bakterileri yok ederek, büyümelerini ve çoğalmalarını engellemesidir. Her tarafta bulunan bakteriler; vücudumuzda oluşan yara vs şekilde oluşan durumlar karşısında boş durmayarak ilgili yere girip büyümeye ve çoğalmaya başlarsa vücutta enfeksiyon oluşabilir. Her ne kadar vücut bakterilerle mücadele etmeye çalışsa da bakteri miktarının fazla olması ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Ancak bakterilerde canlı varlıklar olduklarından zaman içerisinde antibiyotiklere karşı direnç geliştirebilirler. Bu direnç geliştiğinde antibiyotikler direnç gösteren bakteriler karşısında yetersiz kalır. Örneğin bu tür bakterilerden biri olan MSA (çoklu-direnç gösteren stafilokok aureus) şu anda bilinen bütün antibiyotiklere karşı direnç göstermektedir. Bu bakteri üzerinde yeni antibiyotikler elde etmek halen çalışmalar sürmektedir.

Kaynak: www.BBC.com, www.Onedio.com

340 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım