Hoşgeldiniz  

Antartika Kıtasının Keşfi!!!

admin | 06 Ocak 2022 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Eğitim, Genel

Kaptan Cook’un 1773 yılında Güney Kutup Dairesi’ni geçmesinden sonra, Güney Kutbu sularında yapılan keşiflerin çoğunu, fok kürkü ve balina yağı ararken (balina yağı Avrupa ve Amerika’daki lambalarda ana aydınlatma maddesi olarak kullanılıyordu) fok ve balina avcıları gerçekleştirmişlerdi.

16 Kasım 1820’de fok avcısı Amerikalı Nathaniel Brown Palmer (1790-1877), Tierra del Fuego’nun güneyinde kara gördü. Yine bu yıl içinde ve belki de birkaç ay önce, İngiliz Donanma Kumandanı Edward Bransfield de (yaklaşık
1795- 1852) aynı bölgede kara gördü.

O zamanlar bu karanın nasıl bir şey olduğunu anlamanın hiçbir yolu yoktu; fakat günümüzde burasının Antarktika Yarımadası dediğimiz uzun, kıvrık bir yarımada olduğunu biliyoruz. Burası Güney Kutup Dairesi’nin oldukça kuzeyine çıkan tek Güney Kutbu kıtasıdır.

Yine 1820’de Rus Kaşif Fabian Gottlieb von Bellingshause (1778-1852), Güney Kutup Dairesi’nin 150 mil güneyinde I. Petro Adası adını verdiği küçük bir ada keşfetti. Bu nedenle Palmer, Bransfield ve Bellingshausen’i bir arada Güney Kutbu kıtasının kaşifleri olarak sayabiliriz.

Kaynak: Bilimler ve Buluşlar Tarihi,

6 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım