28 Ekim 2017

Ampul Nasıl İcat Edildi?

Ampul Nasıl İcat Edildi?

Okulda bize ampulü icat eden kişi olarak Thomas Edison gösterildi. Ancak son yıllarda çıkan görüş ayrılıkları nedeyle artık ben de Tesla mı yoksa Edison mu? ampülü icat etti bilemiyorum. 🙂 Ancak biz şimdilik geçmiş bilinenden şaşmayarak Edison üzerinde duralım. Nasıl olsa gerçek birgün ortaya çıkacaktır.

Thomas Edison 1847 ve 1931 yılları arasında yaşamıştır. Çok iyi bir okul hayatı olduğu söylenemez öyle ki okuldan atılmışlığı bile vardır. Hani şu annesine “oğlunuz geri zekalı, okuldan alın” diye mektup yazılan çocuk. Ancak zamanla çocuğun aslında geri zekalı olmadığı anlaşıldı. Fonograf ve ampul dahil en az 1000’den fazla icadı gerçekleştirdi. İcat etmeyi %1 ilham, %99 emek olarak nitelendirdi.

Ampul, İngiliz bilim adamı Joseph Swan ve Amerikalı mucit Thomas Edison tarafından icat edildi. (Her ne kadar son okuduklarımdan sonra Nicola Tesla’nın icat ettiğini düşünsem de, çünkü adam dahi bana göre) Joseph Swan ilk ampulü 1878 yılında üretti ancak yanmasını engelleyemedi. Bir yıl sonra Edison 40 saat boyunca ışık yayabilen ampulü üretti. Ampul teli kömürleşmiş pamuk lifinden üretildi. Ampuldaki kömürleşmiş pamuk lifine Filaman adı verildi. Filaman tüm havası alınmış bir ampulün içinde parlıyordu. Böylece ampul ışıldamaktaydı.

Elektrik, filaman olara adlandırılan sarmal bir nice telin içinden geçer. Filaman çok ısınır, sıcaklığı neredeyse 2500 dereceyi geçer. Bu sayede ısı ve ışık erir. Filaman’ın tutuşmamasının sebebi ampul içinde bulunan ve filamanın yanıp işlevsiz kalmasını engelleyen bir saygazın bulunmasıydı. (Bu arada soygazı hatırlayalım: Kimyasal tepkimelere girmeyen gazlara soygaz denir.)

Ampuller, günümüze kadar çeşitli şekillerde kullanıldı. Küçük neon ışıkları, el fenerleri ya da dev fener ampülleri dahil bir çok şekil verildi. Helojen ampuller, filamanların yüksek ısılarda çalışmasına olanak sağlayan özel gazlar içerir. bu sayede enerji tasarrufu sağlarlar. Yeni floresan ve LED ampulleri yaygın biçimde kullanılır çünkü ışık üretmek için daha az elektrik harcarmaktadılar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.