Hoşgeldiniz  

Amerikan Bizonu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 10 Nisan 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzgiller familyasından bir memeli türüdür. Latince ismi Bison bisondur. Çiftleşme mevsimi temmuzdan eylüle kadar sürer. Sürüsünden ayrılıp dişiler ve danaların arasına karışan boğa çiftleşme mevsimi boyunca tek dişiyle birlikte kalır. Dişi dana iki buçuk yaşında cinsel bakımdan olgunlaşır. Gebelik süresi dokuz ay kadardır. Dişi bizon genellikle tek yavru doğurur.

bizon

19 yüzyıl başlarına kadar Kuzey Amerika’da bizon sürüleri aşağı yukarı bugün doğu Afrika’da görülen toynaklı hayvan sürüleri kadar yaygındı. Bizon otlakları sınırı doğuda Pennsylvania ve Virginia, batıda Oregon, kuzeyde Alberta, güneyde kuzeydoğu Meksika’ya kadar uzanır. Beyazların Amerika kıtasını ele geçirdikleri sırada bizon sayısı 60-70 milyon olduğu sanılmaktadır. Bu yüksek sayıya karşılık bizonlar 20-30, en fazla 100 başlı sürüler halinde otlanırlar. Göçlerinin 300-500 km2 alanlar içinde kaldığı sanılmaktadır.

007

Eskiden Kızılderili yerliler bizonlardan yiyecek, giyecek, barınacaklarını sağlar, tezeğini açık yaylalarda yakıt olarak kullanılırlardı. 19 yüzyılda uygarlık kıtanın batısına doğru yayılırken bu hayvanlar toplu halde öldürülmüşlerdir. 1900 yıllarda bizon soyunun tükenmemesi için çaba gösterilmeye başlanmıştır. Bugün bizonların çoğu Kanada’nın Alberta yakınlarındaki Wood Buffalo National parkta yaşamaktalar. Bizonlar bu çok büyük kuzey ormanında, bataklıklar ve otlaklarda dolaşırlar. Kanada’da ve ABD otlaklarda kaç başlık bizon sürülerinin yaşadığı bilinmektedir. Ayrıca o yörenin vatandaşları da bizonları yetiştirmektedir. Sürülerden dikkatli döl almak, eldeki hayvanların sayısını sistemli bir şekilde düzende tutmak onlar için önemlidir.

1877 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım