Hoşgeldiniz  

Amerikan Antilobu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 08 Nisan 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasından bir memeli türüdür. Latince ismi Antilocapra americanadır. Erkekler dişilerden boynuzlarının daha büyük olması ve kulaklarının altında siyah noktalar bulunmasıyla ayırt edilir. Ayrıca dişilerden daha iri olurlar. Erkeğin omuz yüksekliği 81-104 cm uzunluğu, 99-150 cm kuyruğu ise 7,5-10 cm kadardır. Ağırlığı 36-60 kg arasında değişirler.

260px-Pronghorn_antelope

Amerika antilobunun tüyleri kahverengidir. Karnında, vücudunun yanlarında ve boynundaki beyaz tüyler bu tekdüzenliği bozar. Vücutlarının kahverengi beyaz karışımı tüylerle kaplı olması bu hayvanların yaşadıkları çevreye uymalarını sağlar. Amerika antilopu, Kuzey Amerika’nın batısında Güney Kanada’dan Kuzey Meksika’ya kadar uzanan yarı kıraç ve 1000-2500 metre yükseklikteki yerlerde yaşarlar.

Çiftleşme ağustos ayının ortalarından ekimin ortalarına kadar sürer. Bu süre boyunca erkekler dişileri saldırılardan korurlar. Dişi antiloplar genellikle 16 aylıkken cinsel olgunluğa erişirler. Sekiz ay süren bir gebelik süresinden sonra genellikle ikiz yavru doğururlar.

antilop-500x346

976 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım