Hoşgeldiniz  

Alpaka Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 05 Nisan 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının devegiller familyasından bir memeli türü olan yani Lama glamadır. And dağlarının yüksek kesimlerinde yaşarlar ve yaygın olarak bulunular. Alpakalar, 4000-5000 metre yükseklikteki bölgelerde yaşayabilirler. Daha alçak bölgelerde bulunan alpakalar zayıf yapılı ve az tüylü olurlar.

Alpakaların ayakları çok duyarlıdır. Çimenleri, yumuşak ve nemli toprakları tercih ederler, buralardaki su birikintilerinde yürümeyi severler. Nemsiz toprak, alpakalarda önemli ayak hastalıklarına neden olur. Yağışsız mevsimlerde ölüm oranı yüksektir. Alpakalar, besin seçmesinde lamalardan çok daha titizdirler.

huacaya

Alpakaların bir çeşidi olan surinin daha gür, kalın ve uzun tüyleri vardır ve yılda 5 kg yün verir, ancak asalak hastalıklarına kolayca yakalanırlar. Yünün kırpılması kasım veya aralık aylarında yapılır. Havanın ılık olduğu yağmur öncesi dönemlerde yapılması daha iyidir. Gür tüylü olduklarından kara alpakalar daha çok tercih edilir. Peru’da ve Bolivya’da daha çok bulunurlar ve yaşarlar. Lama gibi alpaka da MÖ 200 yıllarından beri insanlar tarafından bilinmektedir. İspanyollar, Güney Amerika’ya geldiklerinde İnkalar, bu hayvanları besliyorlardı.

Omuz yüksekliği 1 metre kadar olan karışık renklileri de bulunan alpakaların siyah, kızıl kahverengi ya da beyaz renkte olan yünleri çok fazla tercih edilir. Bazen vikunyalarla çiftleştirilerek yünlerinin niteliği geliştirilir. 7 yaşından itibaren alpakalar genellikler kesilip yenilir.

1023 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım