02 Aralık 2014

Allah’ın (c.c) 99 İsminden Er-Rahim’in Anlamı ve Faziletleri Nelerdir? Günde Kaç Kere Okunmalıdır?

Allah’ın (c.c) 99 İsminden Er-Rahim’in Anlamı ve Faziletleri Nelerdir? Günde Kaç Kere Okunmalıdır?

ER RAHİM: Çok merhamet eden, büyük nimetler veren yani Bağışlayıcı ve merhamet edici anlamına gelir.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“O Rahmân’dır ve Rahim’dir” (Fatiha, 3)

“O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah”tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân”dır, Rahîm”dir.” (Haşr, 22)

Cennette bize cemalini Rahim sıfatının tecellisi ile gösterecektir. Bu muazzam isminden ve onun tecellisinden iman etmeyen ve imandan mahrum olarak bu dünyadan göçenler istifa edemiyeceklerdir. Besmelede ve Fatiha’da her zaman bu isimler sayesinde Cenab-ı Hak’tan rahmet ve merhamet istemekteyiz.

Kur’an-ı Kerim’in 115 ayetinde büyük çoğunluğu çok bağışlayıcı anlamına gelen “gafur” sıfatı ile birlikte olmak üzere “rahim” sıfatı kullanılmıştır. Bu da Cenab-ı Hakk’ın ne kadar bağışlayıcı ve merhametli olduğunu gösterir. Dört ayettede “erhamü’r-rahimin (merhametlilerin en merhametlisi)” tamlaması kullanılmıştır.

ER RAHİM: Günlük zikir sayısı 258’dir.

Maddi ve Manevi Rızıklar için okunur. Ya Rahim ismini zikretmeye devam eden kişi; belalardan, kazalardan ve afetlerden korunur. Uykusunda ağlayan veya korkan çocuğun üzerine 269 defa Er Rahim isminin yazıldığı kağıt konulursa; çocuk bu durumdan kurtulur. 5 vakit namazlarının sonunda Ya Rahim ismini 269 defa okuyanın ahlakı düzelir. Rızkı ve bereketi artar. Hastaysa şifa bulur. Tüm nimetler okuyanın ayağına gelir. Errahmanirrahim veya Ya Rahman Ya Rahim isimlerini zikredenler; sıkıntıdan, darlıktan ve korkularından kurtulurlar. Günde 100 defa okuyanın kalbi yumuşar, Allah’ın rahmetini kazanır. Kötülüklerden muhafaza olur.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Sevim uzun dedi ki:

    Rüyamda er rahim i görfüm herkez ona sesleniyorfu yürüyemeyen annei ayağa kaldırıp apdest aldırdı annem yürüyerek ablamın evine girdi ben kelimeye şaadet getiriyordum durmadan kelimeye şaadet getiriken uyandım er rahim sesleri kulağımda

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.