Hoşgeldiniz  

Algı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 29 Şubat 2016 | Biyoloji, Felsefe, Genel

Algı bir olayın veya bir nesnenin varlığından duyum yoluyla edinilen yalın bilinçtir. Algıda üç aşama vardır; birincisi çevredeki değişikliklerin bir duyu organıyla algılanması, ikincisi bu algılanışın duyu organından merkezi sinir sistemine dürtü şeklinde iletilmesi, üçüncüsü ise duyu organından alınan bu bilginin sinir sistemi tarafından değerlendirilmesidir.

akıl-ve-zeka-660x330

Bu aşamalar arasındaki ayrıma insanın görmesi ve duyması örnek gösterilebilir. İnsan yakınındaki bir nesneyi algıladığı zaman iki gözü birbirinden biraz ayrı birer görüntü saptar. Bu iki ayrı görüntü beyne iletir ve insan nesnenin üç boyutlu tek bir görüntüsünü görür. Gördüğü bu imge her şeyden önce bir beyin imgesidir. Bu beyin imgesi gözlerin saptadığı görüntüden doğar; fakat onun biraz farklı bir biçimi olup, beyin tarafından oluşturulur. Hayvanların çoğunun da insanınkine benzer bir algılama sistemi vardır.

9619021

Algı duyulara dayanır; duyuların bir kısmı çeşitli hayvanlarda birbirine benzer. Görüme, tatma, koklama, işitme, elektrik şokuna, yerçekimine ve ısıya yanıt verme hayvanların çoğunda vardır; fakat bunlar değişik oranlarda görülebilir. Ayrıca kimi hayvanlar, insanın algılamadığı çevresel dürtüleri de algılayabilir. Örneğin balarısı insan gözünün göremediği morötesi ışığı algılar.

Gymnarchus niloticus gibi kimi balıklar bir elektrik alanı meydana getirerek yakınlarındaki nesneleri algılayabilirler. Yarasalar ve yunusbalıkları avlarını ve önlerine çıkan engelleri yankı aracığıyla fark ederler. Aphelocheirus linestus adlı balık ise başındaki basınç alıcı aygıtlarla avının su yüzünde yaptığı hafif dalgaları sezer. Çıngıraklı yılanın bir çift sıcaklık ölçüsü duyu organı vardır; ağız ve burun kısmında bulunan bu organla hayvan sıcakkanlı bir avı uzaktan sezebilir.

url

Tek bir cinsin bireylerinde bile algı gücü değişik olabilir. İnsanoğlunun algılamayı hayatının ilk aylarında tecrübeyle öğrenmesine karşılık, sığır, koyun gibi pek çok hayvan hiçbir tecrübeye dayanmayan bir algılama sistemiyle doğar.

Algının ruhbilimi bakımından önemli bir niteliği hızıdır. Bu nedenle bir hayvanın gözlemini yaparken dikkatinin bir noktada toplanmasına ya da dağılmasına bağlıdır. Başka nedenlerde algıyı etkileyebilir; örneğin aç bir hayvan besin konusunda çağrışım yapabilecek dürtülere, daha hızlı cevap verir.

1204 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım