Hoşgeldiniz  

Alaycıkuş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 15 Şubat 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücü kuşlar takımının özötücüler üstfamilyasından bir familyadır. Amerika’da yaşarlar ve 34 kadar farklı türü bulunmaktadır.

Ardıçkuşu büyüklüğünde olurlar genellikle. Uzun kuyruklu, kısa ve yuvarlar kanatlı, ince gagalı ve gelişmiş bacaklıdırlar. Genellikle karada, çalılıkların bulunduğu yerlerde yaşarlar. Tüyleri açık gri veya kahverengidir. Daha koyu renk olan kanatlar, kuyruk ve baş beyaz tüylerle alacalanmıştır. Orta Amerika’da yaşayan mavi alaycıkuş ve mavi beyaz alaycıkuş; mavi beyaz tüylü, siyah sarı alacaycıkuş ise sarı tüylüdür.

indir

Bu familyanın ötücü olarak tanınması Amerika’nın kuzeyinde yaşayan alaycıkuş yüzündendir. Alaycıkuşun ötücü olarak isimlendirilmesi sadece sesinin güzelliğine bağlı olmayıp, aynı zamanda yılın büyük bir kısmında ötmesindendir. Çiftleşme mevsiminde öbür ötücükuşların ötmedikleri gecelerde bile alaycıkuş öter. Alaycıkuşun ötüşünün en önemli özelliği; bir yere tünediğinde ya da uçarken belirli parçaları art arda tekrarlamasıdır. Çoğunlukla böcek ve meyve yer. Uzun kuyruğunu hafifçe vurma ve kanatlarını aniden açma alışkanlığı vardır.

133412__mockingbird-mockingbird-a-bird-close-up-the-branch_t

Alaycıkuşgiller yalnızlıktan hoşlanırlar. Belirli bir alanda yaşayarlar; burayı diğer alaycıkuşlara ve yırtıcılara karşı savunurlar. Alaycıkuşgiller yuvalarını bitkilerin yapraklarının arasına yaparlar. Yumurtaları soluk yeşilimsi ya da mavimsidir. Bu renkler genellikle noktalı ya da lekelidir.

694 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım