Hoşgeldiniz  

Alabalık Ne Tür Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

admin | 15 Şubat 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvan türünün, kemiklibalıklar takımının, yumaşakyüzgeçliler alttakımına giren bir familyasıdır. Tatlı su balıkları arasında en lezzetlisidir. Dibi çakıllı, soğuk ve derin suları severler. Boyları 20-35 cm ağırlıkları 250-500 gram etleri beyazdır. Ekim-Şubat arasında dere ağızlarındaki kumluk yerlere yumurtalarını bırakırlar.

Çok obur ve yırtıcı balıklardır. Solucan, kurtcuk ve küçük balıklarla beslenirler. Ayrıca balık yumurtası, küçük yavruları hatta kendi cinsinin küçüklerini yerler. Hızla akan duru sularda yaşamayı severler. Çok hareketli olduklarından avlanmaları zordur. Kışı suların derin kısımlarında geçirirler.

alaoksama1b

Üreme şekilleri ırmak ağzında ve derede yaşayan deniz alabalığı üreme zamanı ırmağın üst kısımlarına gölde yaşayanlar ise gölü besleyen ırmaklara göç ederler. Bu nedenle somon balığına çok benzerler. Diğer alabalıkgiller gibi dişiler sığ bir yuva kazar ve yumurtalarını döllenmek üzere buralara bırakırlar. Yavrular alabalıkgillerin geçirdiği evreleri geçirir. Kuzey yarımkürede yumurtlama mevsimi eylülden nisana kadar sürer. Yumurtlamanın gerçekleşmesi suyun sıcaklığına bağlıdır.

indir (2)

Alabalık türlerinin deniz alası yani Salmo trutta türünden geldiği anlaşılmıştır. Deniz alası, somon balığına benzer. Avrupa koylarında yaşar. Afrika’da da çoğalmıştır. Değişik sayıda, büyüklükte ve renkte benekleri olan güçlü bir balıktır. Ağzı geniştir ve dişleri vardır. Kuyruğu çatallıdır. Bol oksijenli serin suları seven hareketli balıklardır. Avrupa’da deniz yüzeyinde yaşarlar, fakat Afrika’da yaşamalarına elverişli ortam, deniz yüzeyinden 1500-1800 metre yüksekliktedir. Ufak dağ gölleri ve ırmaklarındaki balıkların boyları birkaç cm aşmaz.

Avrupa’da yaşayan bir alabalık türü olmakla beraber deniz alasının Amerika’da birkaç türü vardır. Bunlardan biri olan gök kuşaklı alabalığın yan kısımları pembe, sırtı koyu yeşil ve lacivert arasıdır. Çelik baş alabalık gök kuşaklı alabalığın göçen türüdür. Gök kuşaklı alabalığın ağırlığı ortalama 14 kg’dur. Salmo uguabonita ise Kaliforniya’da 2400 metre yükseklikte yaşar. Boyu 51 cm dir. En çok 5 kg ağırlığındadır. Avrupa alabalığı ise Avrupa’nın göl ve ırmaklarında yaşar.

5166431_orig

Türkiye’deki türleri de yine yumurtlamak için denizlerden tatlı suya göçerler. Denizalası bu türlendedir. Çıldır gölü ve Doğu Karadeniz akarsularında denizanalasına rastlanır. Ayrıca Marmara, Ege ve Akdeniz’e dökülen ırmakların çıkış yerlerinde ve dağ göllerinde bulunurlar. Bunlardan Anadolu alabalığı Sapanca gölü ve Uludağ bölgesinde, Abant alabalığı Abant gölünde, Salma trutta caspius ise Aras nehrinde görülür.

1729 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım