08 Şubat 2016

Akvaryum Balıkları ve Özellikleri Nelerdir? Akvaryum Nasıl Yapılır?

Akvaryum Balıkları ve Özellikleri Nelerdir? Akvaryum Nasıl Yapılır?

Akvaryumda rahatlıkla yaşabilen balık çeşitleridir. Çoğunlukla parlak renkli ve küçük balıklardır. Akvaryumun biçimi, suya karışan oksijen oranını geniş ölçüde etkiler. Akvaryumun dibinin ve yanlarının cam, kenarlarının derin, boyunun genişliğinin iki katı genişliğinin de yüksekliğine eşit olması gerekir. Daha derin ya da balıkların daha çok bulunduğu akvaryumlarda küçük bir hava pompası kullanılır. Tozdan korumak ve bazı tropikal balıkların sıçramasını önlemek için akvaryumun üzeri kapatılır. Aydınlatma, kapağa bir ışık aygıtı yerleştirilerek istenilen şekilde düzenlenebilir. Ancak, ışığın akvaryumun yosun tutmasına yol açtığını unutmamak gerekir.

592cd235a13c6fb2d616230bc8841d7f

Ayrıca bazı balıklar zaman zaman karanlığa ihtiyaç duyduklarından, sürekli aydınlatmadan kaçınmak gerekir. Akvaryumun dibinde 4 cm kalınlığında bir kum ya da çakıl tabakası bulunmalıdır. Akvaryum yağmur suyu ya da musluk suyu ile doldurulur, ancak musluk suyunu bir süre dinledirmek gerekir. Suyun doldurulması sırasında dipteki kum tabakasının üzerine koyu renk plastik bir örtü ötülürse suyun bulanması önlenir. Akvaryum bu şekilde hazırlandıktan sonra içine durgun sulardan alınan bitkiler koyulur. Bitkinin kökleri suya iyice sokulmalı, bitkide su yüzeyine çıkma eğilimi varsa bu üzerine ufak bir taş konarak önlenmelidir. Bitkiler akvaryumdaki suya oksijen katarlar, balıklar için korunacak yer sağlarlar ve akvaryumun dış görünüşünü güzelleştirir. Akvaryumu çok sayıda balıkla doldurmatan kaçının. 2,5 cm boyunda her balık için 4,5 litre su konulmalıdır. Bu sınır aşıldığında yapay havalandırmaya başvurmak gerekir. Soğuk su, tropikal ve deniz suyu akvaryumları olmak üzere üç tür akvaryum vardır.

24d776bfc95e1d0ce0aa0de046785f57

Soğuk su akvaryumunda yaşabilen balıkların en yaygınları havuz balığı yani Carrasius auratus ile Avrupa ve Amerika’da düşük debili ırmaklarda yaşayan sazan benzeri balıklardır. Bunların en önemli özelliği etcil olmamaları ve balık yemiyle beslenmeleridir. Avrupa’da yeşil sazan, kızılkanat, çamçak gibi balıklar akvaryumda beslenirler. Kuzey Amerika yayın balığı dibe çöken yiyeceklerle beslenerek akvaryumun temiz kalmasını sağladığından, yararlı blakılardandır. Kuzey Amerika ay balıklarından bazıları da soğuk suda yaşayabilirler.

Nimbochromis-Venustus-Venüstüs-Ciklet-Balığı

Tropikal balıklar soğuk su balıklarından daha çok çeşitli ve güzeldir. Tropikal akvaryum için suyun 22-25 C derecede kalmasını sağlayacak küçük bir ısıtıcı ve termostat gereklidir. Bu akvaryumlarda yetişebilen bitki türleri de daha çeşitli olmakla birlikte yan camlar çok çabuk yosun tutar. Tropikal akvaryum balık türleri ise çok geniştir. Karaksgillerin pek çok küçük türü, renkli görünüşleriyle çok aranan akvaryum balıklarındandır. Romusların küçük türleri de ortama kolayca uyduklarından akvaryumda beslenmeye elverişlidirler. Tropikal akvaryumda gerekli olan bir balık familyası da yayınbalığıgillerdir, çünkü bu balıklar dipte dolaşarak akvaryumun temiz kalmasını sağlarlar. Öteki yararları balıklar arasında Gyrinocheilus ve Otocinslus bulunmaktadır. Bu balıklar yan camlar ya da taşlar üzerinde meydana gelen yosunları yerler. Tropikal balıklar, balık yemi ile beslenirler. Bunlara ara sıra küçük küçük kesilmiş bahçe solucanları da eklemek gerekir. Yeterli derecede ısıtılır, temiz tutulur ve balıklarla aşırı bir doldurulmazlarsa, tporikal akvaryumların bakımı zor değildir. Süzme düzenekleri, fazla yiyecek ve balık dışkılarının dipte toplanmasını önler.

Deniz-akvaryumu-balık-fiyatları-yellow-tang

Deniz suyu akvaryumları özel bir bakım gerektirir. Tatlı su akvaryumlarına oranla deniz suyu akvaryumlarından yetiştirilen balık türleri henüz çok azdır. Malaya keleri ve denizatı bu akvaryumlarda beslenmesi en kolay balıklardır. Balıklar sudaki bazı maddelere çok duyarlıdırlar. Akvaryum doldurulurken bakır ve çinko borular kullanmaktan kaçınılmalıdır. Balıklar kolayca hastalık kapabileceğinden yeni balık satın alınırken gönünüşlerine dikkat edilmelidir. Hastalıklı balıkların solungaçları yassı ve kenarları tırtıllıdır, ayrıca titrek ve yönünü bilmez bir şekilde yüzerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.