Hoşgeldiniz  

Aksolotl Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 08 Şubat 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Amfibyumların kuyrukluları takımından, kütağızlıgiller familyasına giren türlerin larvasıdır. Axolotl Latince ismidir. Mexico city dolaylarında bulunan göllerde yaygındır. 10-17,5 cm uzunluğa sahiptirler. Siyah ya da kahverengidir ve üstü siyah noktalıdır. Bezay ya da açık pembe olanları da görülür. Kuyruk uzun, bacaklar ve ayaklar ise kısa ve zayıftır. Başın arkasından hayvanın sırtı boyunca kuyruğa ve kuyruğun altına kadar uzanan bir kanat vardır. Başın hemen arkasında, her iki yanda ve ön ayakların hemen önünde bulunan üç tüylü solungaçla solunum yapar.

aksolotl

Aksolotl sözcüğü Meksika dilinde su sporları anlamına gelmektedir. Bu ülkede aksolotl insanlar tarafından besin maddesi olarak kullanılır. Aksolotl terimi öteki semenderlerin tırtıllarını da kapsayacak şekilde genel anlamda kullanılabilir. Aksolotlar yakaladıkları taktirde bulundukları ortama kolaylıkla uyum sağlarlar. Ancak ölü hayvan yiyemediklerinden yaşamlarını sürdürmek için canlı hayvana ihtiyaç duyarlar. Ayrıca birbirlerinin solungaçlarını, ayak ve kuyruklarını ısırıp kopardıkları için bir arada bulundurulmazlar.

aksolotl_281015

Çiftleşme sırasında, erkek karın bezlerinden bazı kimyasal sıvılar salgılayarak ve kuyruğuyla salgının yayılmasını sağlayan sert hareketler yaparak dişinin ilgisini çekmeye çalışır. Sperm, seprmatoforların içine verilir. Dişi vücudunun alt kısmında bulunan dışkılığıyla bunu alır. Böylece, döllenme içte gerçekleşmiş olur. Dişi nisan-mayıs aylarında 200-600 yumurta yumurtlar, yavrular 2-3 haftada yumurtadan çıkarlar. Yavrular kış aylarında kış uykusuna yattıkları sırada maksimum uzunluğa ulaşırlar. Bu arada cinsel olgunluğa da erişerek tırtıl durumunda oldukları halde yumurtlayabilirler.

aksolotl1_281015

1497 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım