20 Aralık 2015

Ahtapot Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ahtapot Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ahtapot yumuşakçalar grubunda yer alır. Kafadanbacaklı sınıfındandır. Latin dilindeki adı Octopus’tur. Ahtapotun hareketini ağız kısmındaki sekiz adet kol yerine getirir. Ayrıca her kol için iki sıra vantuz vardır. Sadece Eledone cinsinde tek sıra vantuz bulunur. Bu vantuzların görevi avlarını yakalar, sarar, tükürük bezlerinin salgıladığı bir zehirle öldürür ve gagaya benzeyen çeneleriyle parçalarlar.

1676

Vücutlarında siyah, kahverengi, ergüvan ve kırmızı lekeler bulunur. Bir çift gelişmiş gözleri vardır. Gözleri ve beyinleri çok iyi gelişmişken, omurgaya sahip değildirler.  Boyları 2-3 ile 3,5-4 m olabilir. Kollarıyla birlikte 16-18 arasında değişir. 50 farklı çeşit ahtapot türü bulunmaktadır.

Besin maddeleri arasında midye, istiridye ve midye gibi kabuklu maddelerle beslenirler. Örneğin midye ve istiridye gibi kabukluların kabukları arasına bir taş sıkıştırıp tekrar kapanmasını engeller ve kabuğun içindeki hayvanı yer.

Ahtapot-Nasıl-Bir-Hayvandır

Hareket tarzı; kolları üzerinde yoğunlaşsa da aslında hareketini deniz suyunun vücudunun bir tarafından emip öbür tarafından püskürterek yapar. Bu püskürtme sayesinde de ileri doğru hareket eder.

Ahtapotlar çabuk renk değiştirebilirler bunu da deri altındaki rek hücrelerinin yardımıyla yapalarlar. Böylece çevreye daha uyum sağlarlar. Hemen hemen her yerde yaşayabilirler. Akdeniz, Ege denizinde kayalıklarda yaşarlar.

rüyada-ahtapot-görmek

En çok ülkemizde Avyalık kısmında avlanırlar. Marmara denizinde ve İstanbul boğazında daha seyrek bulunur. Eti yenen bir hayvandır. Kanca ile kaya oyuklarından avlanırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.