Hoşgeldiniz  

Ağustos Böceği Ne Tür Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

admin | 20 Aralık 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

Böcekler sınıfının eşkanatlılar takımından eklembacaklı türdendir. Bu türün en yaygını ağustosböceğidir. Bitki emen, iri çıkardığı tekdüzen ve tiz sesle tanınan bir böcektir. Asıl gözlerinin arasında üç tane boncu gibi sadegözü vardır. Kanatları zarkanat olup iki çifttir. Uzunluğu 3 cm dir.

resim-agustos-bocegi

Ağustosböceklerinin 1500 ayrı türü vardır. Sıcak yerlerde yaşarar. Ayrıca Büyük Britanya’nın New Forest bölgesinde Cicadetta Montana türü yaşamaktadır. En çok bilinen türü ABD’de yaşayan Magicicada Septemdecimdir. 17 yıl ağustosböceği ya da dönemsel ağustosböceği de denir. Başkalaşım ödemi uzundur. 25-40 mm arasında boyu vardır. Dişi yumurtalarını ağaç dallarına bırakır. Yumurta altı haftada ouşur yeni canlı ağaçtan toprağa düşer ve kendi toprağa gömer. Toprak altında ince ağaç köklerinin özsuyunu emerek 13-17 yıl yaşar. Bu süre sonunda kurtçuk derisinden sıyrılıp ergin olarak toprak yüzüne çıkar.

Akdeniz bölgesindeki ağustosböcekleri zeytinlikler arasında yaşarlar. Erkekler öğle sıcağında karın halkalarındaki özel organlarından kesik ve tek düzen ses çıkarırlar. Fakar bu ses çok kere böceğin hayatına mal olur. Çünkü serçeler ve öbür kuşlar sesin geldiği yere hızla inerek böceği yakalar ve kanatlarını kopardıktan sonra vücudunu yerler.

agustosbocegi1

Ağustosböcekleri Türkiye’de manna ve dişbudak türleri bulunur. En çok öteni dişbudaktır.

Ağustosböcekleri türlerine göre başka başka ses çıkarırlar. Sesin perdesi ve şiddeti böceğin türüne göre değişebilir. Amazan bölgesindeki bir tür lokomotif düdüğü gibi bir ses çıkarır. Sesleri çok daha ahenkli ağustosböcekleri de vardır. Örneğin Yunanistan’daki ağustosböcek türünün sesi harp, Mısır’daki ise çan sesini andırır. Sesi çıkaran organ gövdesinin alt kısmındaki bir çift kabuksu davulcuktur. Bu organ yalnızca erkekte olduğundan dişi sessizdir. Sesin işlevi dişinin dikkatini çekmektedir.

875 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım