16 Aralık 2015

Ağaçkakan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ağaçkakan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

Kuşlar sınıfının gökkuzgunumsular takımının bir alttakımı oluşturan omurgalı hayvan türüdür. Gagaları düz, uzun ve ucu keskindir. Dilleri ince, çok uzun ve serttir. Hızla dışarıya fırlayabilen dili ucu, tığ gibi çengellidir. Ağaçkakanlar gagaları ile ağaç kabuklarını deler ve üzerinde yapışkan madde bulunan dillerinin ucu ile kabukların altındaki böcekleri, tırtılları, kurtları yakalarlar. Daha büyük kurtları ve böcekleri ise dillerinin ucundaki çengelle tutarlar. Kurt ve böcek bulamadıkları zamanlarda fındık, kozalak, ceviz gibi bitkisel besinleri yerler. Ağaçlara tırmanıcı olduklarından ayakları güçlü ve eğri pençelidir.

Ağaçkakan-Özellikleri-ve-Hakkında-Bilgi

İkisi önde ikisi arkada olmak üzere 4 parmakları vardır. Çok sert ve sağlam tüylerden oluşan kuyrukları ağaca tırmanırken dayanak noktası olur. Kanat uçları yuvarlakçadır. Her erkeğin tek eşi vardır. Çok defa ormanlarda ve ağaçlık yerlerde yaşarlar. Yuvalarını ağaç gövdelerini gagalarıyla delerek yaparlar. Yumurtalarını da bu yuvaya bırakırlar.

Ağaçkakanlar ağaçları oydukları, meyve ve tohumları yedikleri için zararlı; zararlı kurt ve böcekleri yedikleri için de yararlıdır. Avustralya ve Madagaskar hariç dünyanın her yerine yayılmış 300 den fazla türü bilinir Başlıca Türleri;

Büyük alaca Ağaçkakan: Kanatlarının üstünde beş beyaz çizgi bulunan bu tür ağaçkakan 25 boya sahiptir. Başıyle sırtı siyah, kanatlarının altı ve kuyruksokumu parlak kırmızı, karnı ile gerdanı krem rengidir. Erkeklerde başın arkasında parlak kırmızımsı bir leke vardır. Ayakları yeşilimsi ve giridir.

75220_aile_ici_dayanisma_agackakanlar_video

Gri Ağaçkakan: 30 cm boyu vardır. Başının ön tarafı ve tepe kısmı kızıl, karnı yeşilimsi kirli gridir. Vücudunun üst bölümü zeytin yeşili rengindedir.

Yeşil Ağaçkakan: 30 cm boyu vardır. Vücudunun üst kısmı yeşil ve sarımtrak karın kısmı yeşilimsi açık gri olur.

Orta alaca ağaçkakan: 20 cm boyu vardır. Alnı ve başının ön bölümü açık kırmızı, tepesi ve başın arkası kızıldır. Boynun ve vücudun üstü siyahtır. Beyaz çizgi ve lekeleri vardır. Karnı ve kuyruğu açık kırmızı göğsü pas sarısı rengindedir.

Siyah ağaçkakan: 50 cm boya sahiptir. Donuk siyah renklidir. Erkeklerde başın üst kısmı dişilerde ise arka kısmı kırmızıdır. Kuvvetli olmasına karşılık ürkek bir kuştur. Çok hareketlidir. Yavruyken yuvadan alınıp bir ölçüde evcilleştirilebilir.

yilan-agackakan

Küçük alaca ağaçkakan: uzunluğu 16 cmdir. Kanatları siyah beyaz lekelidir. Erkeklerde başın üst kısmı kırmızımsıdır. Karın tarafı kirli beyazdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.