20 Aralık 2015

Ağaç Yılanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ağaç Yılanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pullusürüngenler takımının suyılanıgiller familyasından bir sürüngen türüdür. Malaya ve Doğu Hindistan’da ağaçlarda yaşarlar. Uçma ve mızrak gibi ileriye fırlama özellikleri olduğundan uçan yılan da denir. Aynı familyanın altın ağaç yılanı türü, ağaç gövdelerinin girinti ve çıkıntılarına vücudunu sürterek tırmanır. Bunu karnının yanlarındaki pulların yardımıyla gerçekleştirir. Ağaç yılanı çok az zehirlidir ve dişi arkada olan yılan türüdür.

Ağaç yılanı ağaçlar arasında çevikçe hareket eder. Kolaylıkla cisimlere dolanabilen kuyruğunun yardımıyla dalların arasında gezinir.

Komik-Agac-yilani-resimleri-8

Çene gerisinde dişler genişler. Ağız ön yüzeyinde zehiri ileten aşağı doğru inen kanallar vardır. Özellikle Ağaç yılanlarından Bumsleng 1.8 metre kadar uzayabilir. Ortalama uzunluğu 1.2 metredir. Vücudu ince ve kuyruğu uzundur. Ayrıca küt başı ve yuvarlak ya da bazen yarık gibi göz bebeği olan iri gözleri vardır. Yeşil renkli ve üzerinde siyah benekler bulunur.

Ağaç yılanları; bukalemun, ağaç kertenkeleleri, yılanlar, kuşlar, küçük memeliler ve kurbağlarla beslenir.

meLRkbg

Yılanların çoğunun aksine ağaç yılanları ağaçlarda çiftleşirler. 8-23 kadar yumurta çiftleşmeden 4 ay sonra, yazın başlangıcında bırakılır. Dişi, yumurtalarını bırakmak için bir kovuk bulur. Seçilen yer sıcak ve nemli olmalıdır. Bu bir ağaçta bir ağaçkakanın açtığı kovuk ya da kumlu bir su kıyısındaki bir çukur olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.