15 Aralık 2015

Addaks Nedir? Tür Olarak Özellikleri Nelerdir?

Addaks Nedir? Tür Olarak Özellikleri Nelerdir?

 

Boynuzlugiller ailesinden çiftparmaklılar takımından memeli türü bir hayvandır. Latince ismi Addax nasomaculatadır. 105-110 cm boylarında, boynuzları 90 cm kadar uzayabilir. 120-125 kg ağırlığındadırlar. Erkeklerinin ağırlığı 250 kg kadar ulaşabilmektedir. Antilop türü arasında Addakslar çöl iklimine en çok uyum sağlayan türdür. Renkleri yazın beyaz olup gri kahverengi benekleri vardır. Kışın bütün vücutları gri kahverengiye dönüşür. Yavruları kırmızı renktedir. Addaksların bir başka özelliği de yüksek sıcaklığa ve susuzluğa dayanıklı olmalarıdır.

Addakslar, Nil ırmağının sol yakasındaki çöllerde yaşarlar. Nil ve Atlas okyanusunun arasında bulunan çöl bölgesi en yoğun olarak görüldüğü yerlerdir. 1 batında 1 yavru veren addakslar bunu kışın yada ilkbaharda yaparlar.

addaks-3

Büyük kum tepelerinin bulunduğu çöllerde 5-15 tanelik gruplar halinde yaşarlar. Bir grup erkekleri birkaç dişi ve yavrulardan oluşur. Bunun dışında erkek addaksların yalnız yaşadığı ve addara ceylanları yani Gazella dama sürülerine katıldığı da görülür. Soğuk dönemlerde addakslar boynuzlarıyla kumda oyuklar kazarak rüzgardan korunurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.