15 Aralık 2015

Acı Balık Nedir? Ne Tür Özelliklere Sahiptir?

Acı Balık Nedir? Ne Tür Özelliklere Sahiptir?

 

Acı balık kemiklibalıklar takımından sazangiller ailesinden bir balık türüdür. Rhadeus Sericeus Latince ismidir. 8 ile 10 cm kadar boylara sahiptir. Özellikle Avrupa’nın ovalık yörelerinde yaşarlar. Sazan’a benzer. Dişisi yumurtalarını, yumurtlama borusu aracılığı ile bazı midye türlerinin solungaçlarına bırakır.

Erkek Acı balığı de spermatozoonlarını bunların yanına boşaltır. Acı balıklar gümüş renklidir. Ancak ürüme mevsiminde erkeğin iki yanında mor ve mavi çizgiler göğsünün üzerinde de kırmızı lekeler ortaya çıkar. Yüzgeçler kızıl bir renk alır.

acibalık

Dişilerin rengi daha az göze çarpar, üreme mevsiminde anus yüzgecinden pembe renkli yumurtaları boşaltmaya yarayan bir boru uzanır. 5 cm boya sahip bu boru, yumurtaların midyenin içine boşaltılmasını sağlar. Erkek acı balığın spermaları, midyenin çekici sifonuyle içeri alınır ve döllenme burada gerçekleşir. İnsan eli değdiğinde midyenin iki kapakçığı genellikle birbirine sıkıca kenetlenir. Bununla birlikte, dişi acı balık midyenin sürekli olarak ağzı ile dürterek uygun duruma gelmesini sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.