Hoşgeldiniz  

Tükenmez kalem nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 20 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Tükenmez kalemin içinde bir tüp dolusu hızda kuruyan ve uzun süre dayanan mürekkep vardır. Tükenmez kalem ucunda dönen bilye sayesinde mürekkebinin sayfaya aktarır. İlk sızdırmaz tükenmez kalemi 1935 yılında Macar Kardeşler Laszlo ve Georg Biro icat etmiştir.

Laszlo Biro dergi basımında kullanılan mürekkebe yeni kullanım alanları bulmakla ilgileniyordu. Bu mürekkebi yeni bir tür kalemde kullanmayı düşündü. Kağıda yazmak için dolma kalem ucu yerine ucunda döner bilye bulunan uç kullandı. Georg Biro ise bilyeyi ince bir tüple mürekkep deposuna bağlamayı akıl etti. Fikirlerini geliştiren Biro kardeşler ilk kalemlerini 1944 yılında üretip satışa sundu.

Tükenmez kalemin ucundaki yuvada, sıkıca yerleştirilmiş küçük bir bilye vardır. Bilye tüpün içindeki hızlı kuruyan mürekkebe havanın ulaşmasını engeller. Kalem kağıdın üstünde hareket ettikçe bilye döner ve mürekkebi kağıdın üzerine yayar. Hava deliği geçip yukarı çıkamaz. Tüpün başına etki eden dünyanın kütle çekim gücü ve hava basıncı mürekkebi belyeye doğru iter.

Marcel Bich, 1950 yılında tükenmez kalemin patentini aldı ve üretimine başladı. Bich’in şirketi olan BIC, dünya çapında her gün 20 milyon kalem satıyor. Japon Yukio Horie 1962 yılında fiber uçlu ilk kalemi icat etti. Fiber uçlu kalemler yazma sıvısı olarak boya kullandıklarından çok değişik renklerde üretilebilir.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

280 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım