17 Şubat 2016

Bademin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Bademin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Tohum olarak ekilen ve fidan halinde de dikilebilen badem ağacı ülkemizde hemen hemen her yerde görülür. Badem, Gülgiller sınıfından bir bitkidir. Oldukça hoş çiçekleri bulunan küçük ağacın meyvesidir. Badem ağacının meyvesi, sert ve kabukludur. Oldukça hoş tadı bulunur ve meyvesi yani badem tüketilir. Köken olarak Asya’ya aittir, ancak Akdeniz ülkelerinde de yetişir. Küçük bir yapıya sahiptir, ancak zaman zaman bu oran 4 metreden 9 metreye kadar uzanabilmektedir. Acı badem çok zehirli bir tür olduğundan sadece koku, krem ve sabun üretiminde kullanılır.

21-yuzyil-zayiflama-yiyecegi-badem--1651531

Tatlı bademe bakıldığında E vitamini ve her iki türde de bulunan yağ ile kullanışlı ve çok faydalı bir bitkidir. Ayrıca çekirdeğinin içi çerek olarak kullanılır. Pembemsi ve beyaz açan çiçekleri vardır. Sıcak iklim bitkisi olan badem ağacı kuraklıktan etkilenmez. Bunun aksine soğuğa karşı dayanıksızdır, rüzgarlı iklimleri sevmez. Uzun ömürlü ağaçlar olduğundan badem yetiştiriciliğinde artış görülmektedir. Bademin ticareti yapılmaktadır. Araştırmalara göre 6 çeşit badem türü bulunmaktadır. Bunlar diş bademi, taş bademi, acıpayam, Şeytan payamı, gababağ ve nurlu badem olarak adlandırılır.

Badem neye iyi gelir?

Badem’in içeriğini %54 oranında bir yağ oranı vardır. Yağ oranının yüksek olması nedeniyle badem yağı kuru ciltlere oldukça iyi gelen bir etkiye sahiptir. Cildi yumuşatır, tazelik verir. Bunun yanı sıra saçlara canlılık katarak saç sağlığına da yarar sağlar. Ayrıca iyi bir vitamin ve Mineral kaynağı olmasıdır. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için günde yarım çay bardağı kadar badem tüketimi oldukça yararlıdır.

badem

Bununla birlikte bademin diyet yapan insanları tok tutma özelliği vardır. Her Gün yenilen 10-15 adet günlük kalori gereksinimini dengeleyerek istenilen hedef kaloriye ulaşmayı sağlar. Özellikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir antioksidan içeriği vardır. Safra kesesinde oluşabilecek taşları önleyerek safra taşı sıkıntısını ortadan kaldırır.

Badem yağı çocukluğumuzdan beri üzerimizde uygulanan bir yağdır. Özellikle kabızlığımızı gidermemiz için anne-babalarımız tarafından uygulanırdır. O yüzden badem yağı çok değerli bir yağdır. Badem ağacının meyvesi olan bademin ezmesi ile şurup da temin edebilirsiniz, çikolata yapımında da kullanabilirsiniz ve lokum olarak da çok tüketebilirsiniz.

Birçok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan görevini görür. Badem tüketimi yapan bir bireylerde kötü huylu kolesterolün düştüğü gözlemlenmiştir.Ayrıca badem Kalp ve Damar hastalıklarına karşı kişileri koruyarak riski düşürür. Bunun yanı sıra diyabet hastaları içinde acıbadem hastalığı dengelemek için ideal bir kuruyemiş cinsidir. Vücudu yumuşatıp cildi güzelleştiren badem sübyesi şeker ve sıcak Su halitasıyla meydana gelir. Ayrıca hem bronşitte hem de boğaz Ağrısında kullanılabilir.

badem_faydalari

Balgam problemi için kuru üzüm ve şeker bademi ile tüketilir ve balgamı söker. Balgamın neden olduğu öksürüğü de giderir. Kan yapıcı özelliği ile kulaktaki ağrılarınızı gidermekle kalmaz, ayrıca cilt enfeksiyonlarının sebep olduğu kaşınmalara çare olur. Böbrek taşı sıkıntınız var ise sabah vakitlerinde aç iken içeceğiniz bir kaşık badem yağı taşların kayganlaşmasını sağlayarak böbreğe ve idrar yollarına hasar vermeden düşmesine yardımcı olur.

Normal suyun acılaşması için içine koyulan kireç ile bademi karıştırırsanız vücuttaki yanıklara şifa verir. Yanık cildin çekilmesine ya da su kabarcığı haline dönmesine mani olur. Kadınların adet günlerinde sancılara engel olarak söktürür. Dalak ve ciğerden çıkan damarların açılmasına yardımcı olur. Safrayı kesen özelliği ile ihtiyacınız varsa Amel yapabilme özelliği vardır. Taze badem meyvesi cinsel istekliliği arttırmaktadır.

untitled

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.