19 Mayıs 2014

30 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Teleskop Nerede İnşaa Ediliyor?

30 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Teleskop Nerede İnşaa Ediliyor?

30 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Teleskop Nerede İnşaa Ediliyor?

Çin birçok konuda olduğu gibi adını teknolojide de duyurmaya başladı. Son olarak 30 futbol sahası büyüklüğünde bir teleskop kurmaya çalışıyor.

Guizhou eyaletinin Pingtang kasabasında yapımı 5 yıldır devam eden teleskopun 2016 yılında bitirilmesi planlanıyor. Fast (Diyafram Küresel Teleskop) olarak adlandırılan teleskop, 500 metre yani 30 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Teleskopun maliyeti tam olarak 107,9 milyon dolar olarak tespit edildi.

Fast teleskopunun proje mimarı Nana Rendong’dır. Fast’ın 1000 ışık yılı ötedeki evrensel faaliyetleri algılaması amaçlanıyor. Dünyanın en büyük tek yüzey radyo teleskopu olan Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’den 2 kat daha fazla gözlem hassasiyetine sahip olacak, 3 kat fazla uzayı görüntüleyebilecek ve gökyüzünü 10 kat daha fazla hızlı görülmesini sağlayacak.

Teleskopun büyük olması ve daha kesin bilgiler edinilmesi sayesinde uzay hakkında daha iyi bilgi edinileceği, gök cisimlerinin daha iyi algılanabileceği ve tuhaf astronomik fenomenleri keşfedilmesinin daha rahat olacağı düşünülmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.