Hoşgeldiniz  

2014 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadardır?

admin | 01 Haziran 2014 | Eğitim, Genel

2014 Yılı Trafik Cezası Ne Kadardır?

Türkiye’de Trafik Cezaları yılbaşı itibariyle %3,93 oranında arttı. Maliye Bakanlığı’nın belirlediği 2014 tarihi itibariyle trafik cezaları ve miktarları şöyledir.

Kırmızı ışıkta geçmek: kırmızı ışıkta geçilmesi halinde 170 TL para cezası uygulanmaktadır.

Zorunlu sigorta yaptırmamak: zorunlu sigorta yaptırmamak 80 TL.

Sürücü belgesi almadan araç kullanmak: sürücü belgesi almadan araç kullanmak ya da belgesi elinden alındığı halde yeniden direksiyon başına geçmek 1.462 TL.

Alkollü araç kullanmak: 0,50 promilin üzerinde alkollü araç kullanımı halinde birinci sefer 727 TL, ikinci sefer 911 TL, 3 ve 3’ten fazla durumlarda 1.462 TL para cezasına çarptırılmaktadır. 5 yıl içerisinde alkollü araç kullanımında 1 defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3’ten fazla durumlarda 5 yıl süreyle ehliyete el konulabilecektir.

Hız sınırının aşılması: hız sınırı %10 ya da %20 oranında aşılması halinde 172 TL para cezası, %30 oranında aşılması halinde 456 TL para cezasına çarptırılacak. 1 yıl içerisinde hız sınırının %30’un üzerinde 5 defa ihlal edilmesi durumunda ehliyete 1 yıl süreyle el konulacak.

Seyir halinde cep telefonu kullanılması: seyir halinde cep telefonu kullanılması halinde 80 TL trafik cezası kesilecektir.

Dikkatsiz araba kullanma ve seyir halindeyken ses, müzik, görüntü yoluyla bireylerin rahatsız edilmesi: ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını kamunun huzurunu bozacak şekilde kullanan veya arabaları bireylere zarar verecek şekilde süren, araçtan bir şey atan ya da döken kişiler hakkında 80 TL para cezası uygulanacaktır.

Park yasağı ve duraklama: Park yasağı ve duraklamanın trafik işareti ile yasaklandığı durumlarda 80 TL para cezası kesilecektir.

Engelliler için ayrılmış yerlere duraklama ya da park etmek: aracın engelliler için ayrılmış yerlere duraklatması ya da park edilmesi halinde 160 TL trafik cezası kesilecektir.

Emniyet kemeri ve kask kullanımı: emniyet kemeri takılmaması ve motosiklet gibi taşıtlarda kask kullanılmaması halinde 80 TL trafik cezası uygulanacaktır. Ayrıca emniyet kemeri hatırlatma sistemini devre dışı bırakmak için hileye başvuran kişiler hakkında Kabahatler Kanunu’nun 32’inci maddesi uyarınca emre aykırı hareketten idari yaptırım uygulanarak para cezası kesilebilecektir.

3969 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım