Hoşgeldiniz  

2013 Yılının En İyi Buluşu!!!

admin | 11 Haziran 2014 | Bilim, Genel

c

Uyku Araştırması: Rochester Üniversitesi’nce yapılan araştırma sonucu uykunun beyni temizlediği saptanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu beyin hücrelerinin uyku sırasında büzüldüğü, sinir hücrelerinin arasının açılması sonucu çıkan sıvının beyni temizlediği ortaya konulmuştur. Böylece beyin zehirli toksinlerden arındırılıyor.

Bakteriler: Bakteriler üzerine kurulan araştırma, bakterilerin insan vücudu üzerinde taşıdığı önemi vurgulamaktadır. Bağırsak florasında görev yapan bakterilerin beslenme yetersizliğine etkisi ortaya konmuştur, bu da bakterilerin daha fazla dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.

Minyatür Organ: Karaciğer, böbrek ve beyin geliştirilen minyatür organlardandır. Yapılacak deneylerde kobaylar yerine minyatür organlar kullanılmaya başlanacak. Örneğin minyatür beyin sayesinde şizofreni, otizm ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların anlaşılması ve tedavisini geliştirilmeye amaçlanmaktadır.

İmmünaterapi: İmmnünoterapi bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun doğal bağışıklık sistemini harekete geçiren, hastalıkla mücadeleyi organizmanın yapmasını sağlayan sistemdir. Böylece kanserli hücrelerin temizlenmesi yerine bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserin ortadan kaldırılması sağlanıyor.

CLARITY: Stanford Üniversitesi; bir farenin beyninin tamamını ve bir insan beyninin bir parçasını saydamlaştırarak, beyin içindeki nöronların ve nöron ağlarının nasıl çalıştığını renkli ve 3 boyutlu olarak görüntüledi. Uygulanan tekniğe CLARITY adı verildi. Böylece karmaşık bir organı (beyin gibi) daha rahat inceleme tekniği bulunmuş oldu.

Güneş Paneli: Güneş panellerinin daha ucuza üretilmesini sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirildi.

Kök Hücre: Amerikalı bilim adamları 2013 yılında klonlanmış insan embriyosundan kök hücre elde etmeyi başardı. Kopyalanmış embriyolar sayesinde tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda kullanılmak üzere uyumlu doku ve organ elde edilmesi sağlanacak.

CRISPR: genlerimizde bulunan ve geçmişte maruz kaldığımız virüslere karşı kalıcı bir bağışıklık sistemi geliştirmemizi sağlayan tekniğe CRISPR denilmektedir. Böylece insan genomunun en ufak parçası bile hatasız şekilde yazılabilecek. Hastalıkların tedavisinde kullanılacak teknik, tarım alanında da uygulanılarak yenilikler getirecek.

Ayrıca çocuk hastalıklarıyla mücadelede geliştirilen yeni aşılar ile kozmik ışınların kaynağına ilişkin yeni araştırmalarda 2013 en iyi buluşları arasına girdi.

761 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım