Hoşgeldiniz  

1800 Yıllarda Güneşin Yaşının Hesaplanması!

admin | 19 Nisan 2019 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Güneş’in ölümsüz ve sabit olduğu ve Tanrı varlığına son vermek isteyene kadar da öyle kalacağı kabul edilmişti. Güneş lekelerinin keşfi bu inancı sarsmış, fakat ortadan kaldırmamıştı. Ancak 1847 yılında enerjinin korunumu yasasının iyice yerleşmesiyle, Güneş’in ne kadar böyle parlayacağı sorusu doğdu. Işık ve ısı enerjiydi ve bu, hiçbir şeyden yaratılamazdı. Peki o zaman Güneş Dünya’yı yaklaşık yüz altmış milyon km uzaklıktan, tarihteki binlerce yıllık sürede ısıtacak kadar parlamasını sağlayan enerjiyi nereden alıyordu? Bu, sıradan bir yanma olamazdı; çünkü böyle bir durumda Güneş’in tüm maddesinin bin beş yüz yılda tüketilmesi lazımdı.

Enerjinin korunumu yasasını yaratan, Helmholtz, bu mesele üzerinde düşünüp taşındı ve 1853’te yeterli olabilecek tek enerji desteğinin Güneş’in kendi yerçekimi olduğuna karar verdi. Ona göre yavaş yavaş Güneş’in küresi büzülüyor ve bu çok büyük kütlenin içe çöküşü ışık ve ısıya dönüştürülen enerjiyi veriyordu. Bu da devasa bir toz ve gaz bulutu, Güneş’i oluşturmak üzere büzüldüğünde başlayan bir sürecin devamıydı.

Şu anki hızında ışık ve ısı vermek için, diye sonuca vardı Helmholtz, Güneş Dünya’nın yörüngesini içine alacak bir büyüklükten şimdiki büyüklüğüne yirmi beş milyon yılda büzülmüş olmalıydı. Bu da Dünya’nın bundan daha yaşlı olamayacağı anlamına geliyordu. Ayrıca on milyon yıl içinde Güneş’in Dünya’daki yaşamı destekleyemeyecek kadar küçük ve soğuk olacağı anlamına da geliyordu. Varılan bu sonuç, Dünya’nın yirmi beş milyon yıldan çok daha yaşlı olduğunu düşünen jeologları büyük bir şok içinde bıraktı. Tartışmanın jeologların lehine sonuçlanması bir yarım yüzyıl daha sürecekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Selosepet,

176 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım