09 Mart 2018

1790 Yıllarda Nüfus Artışı Tespiti!!!

1790 Yıllarda Nüfus Artışı Tespiti!!!

Nüfusun barış, sağlık ve zenginlik dönemlerinde arttığı ve savaş, hastalık ve
kıtlık zamanlarında azaldığı ortadadır. Ancak meseleyi tarafsızlıkla ilk analiz
eden, ekonomi uzmanı İngiliz Thomas Robert Malthus (1766-1834) olmuştur.

Malthus 1798’de Nüfus Üzerine Deneme adında bir kitap yayımladı. Bu kitapta nüfus geometrik dizi şeklinde artma eğilimi gösterirken (2, 4, 8, 16 …), besin kaynaklarının aritmetik dizi şeklinde artma eğiliminde olduğunu (2, 3, 4, 5 . . .) gösterdi. Sonuç olarak ne olursa olsun nüfus her zaman besin kaynaklarının üstüne çıkıyordu ve fazla insanların kıtlık, savaş ve hastalıklarla ortadan kalkması gerekiyordu.

Bu veriler sadece doğum hızının düşürülmesiyle önlenebilecek bir felaketin ve kötülüğün kaçınılmazlığını çağrıştırıyordu. Kitabın ikinci baskısında Malthus, bunu sağlamak için geciktirilmiş evliliği ve cinsel ilişkide kendini tutmayı önerdi. Uzun vadede bunun işe yaramayacağını anlamak için dahi olmak gerekmez; fakat doğum hızını, insanları seksin zevklerinden mahrum etmeden düşürme yolları olduğunu ileri süren her teklif daima sofuların güçlü karşı çıkmalarıyla karşılaşmıştır.

Malthus, Endüstri Devriminin ilk aşamalarında yazmasına rağmen, teknolojik gelişmenin felaketi savuşturmada oynayabileceği rolü anlamadı. Bu gelişmeler yüzünden dünyanın nüfusu şu anda Malthus’un zamanının beş katıdır ve kendisinin önemi anlaşılamamıştır. Fakat teknolojik gelişme sadece geciktirir, durdurmaz ve gecikme ne kadar uzarsa, felaket de o kadar büyük olur. Tabii doğum hızını azaltmadığımız sürece.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.