11 Aralık 2017

1718 Yılında Gezegenlerin Hakeretleri!!!

1718 Yılında Gezegenlerin Hakeretleri!!!

Güneş, Ay ve gezegenlerin yıldızlara göre hareketlerinin Sümerlilerin devrinde genel olarak keşfedilmesinden sonra, gökyüzünde kalan binlerce yıldızın temel özelliğinin, birbirlerine göre hareket etmemesi olduğu düşünülüyordu. Onlar sabit yıldızlardı, yani gök kubbenin sabitliğinde yerleri değişmeden kalıyordu. Çeşitli gezegenler ise gök kubbenin altında Dünya’nın çevresinde dönüyorlardı.

Ancak 1718’de Halley, parlak Sirius, Prosyon ve Arkturus yıldızlarının konumunu belirledi ve Yunan dönemlerinden beri belirgin bir şekilde konumlarını değiştirdiklerini gözlemledi. Hatta Tycho Brahe’nin  zamanından beri de görülebilecek derecede konum değiştirmişlerdi. Yunanlıların verileri kaydederken bu kadar büyük hata yapmaları mümkün görünmüyordu ve Tycho’nun böyle hatalar yapması ise daha da az mümkündü.

Böylece Halley, yıldızların sabit olmadığı ve hareket ettiği sonucuna vardı. Yalnızca o kadar uzakta idiler ki uzun dönemler boyunca gözlemlenmedikçe “görünür hareketleri” çıplak gözle anlaşılamayacak
kadar küçüktü. Halley ile birlikte gökkubbe fikri ortadan kalktı. Yıldızlar
daha çok her biri kendi hızında ve yönünde hareket eden, çok uzakta ve geniş bir alana yayılmış arı sürüsü gibiydiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.