04 Şubat 2017

1608 Yılında Teleskobun Keşfedilmesi!!!

1608 Yılında Teleskobun Keşfedilmesi!!!

Mikroskopun icat edilmesinden sonra, uzaktaki cisimleri büyütecek ya da daha yakın görünmelerini sağlayacak mercek kombinasyonlarının yapılmasının fazla zaman almadığı gözlemlendi. Keşif, kayıtlara bakıldığında 1608’de bir tesadüf yoluyla gerçekleşti. Hollandalı bir gözlükçü olan Hans Lippershey’in (yaklaşık 1570-1619) yaptığı çalışmalar sırasında merceklerle oynayan ve birbirinden belli bir uzaklıkta ki iki merceği gözünün önünde tuttuğunda ve ikisinin de içinden baktığında, gerçekten olduğundan oldukça yakın ve baş aşağı durumda uzaktaki bir kilise kulesini gören bir çırağı vardı.

Şaşkına dönen çırak, bunu keşfin önemini hemen anlayan ustasına söyledi. Lippershey mercekleri birbirinden uygun
uzaklıkta ayıran bir borunun içine yerleştirdi ve ilk ilkel teleskopu (Yunanca “uzağı görmek” anlamındaki sözcüklerden) yaptı.

Hollanda hala Ispanya’ya karşı isyan halindeydi ve Lippershey teleskopun düşman gemilerinin ya da birliklerinin çıplak gözden daha net bir şekilde görülmesini sağlayan önemli bir savaş silahı olabileceğini fark etti. Bunu Nassaulu Maurice’e söyledi. O da durumu anladı ve aletin varlığını gizli tutmaya çalıştı. Fakat bu çabası başarısızlıkla sonuçlandı. Söylentiler etrafa yayıldı; zaten alet o kadar basitti ki, hemen yapılabiliyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.