04 Şubat 2017

1603 Yılında Toplardamar Kapakçıklarının Keşfi!!!

1603 Yılında Toplardamar Kapakçıklarının Keşfi!!!

Bir atardamar kesildiğinde kan çok hızlı bir şekilde aktığından, kanın hareket halinde olduğu anlaşılır. Bu fışkırmalar kalbin atışıyla uyumludur, yani kalbin kanı pompaladığı açıktır. Galenos’tan miras alınan klasik inanç kanın karaciğerde üretildiği ve kalbe taşındığı yolundaydı. Oradan da hem atar hem de toplardamarlar yoluyla pompalanıyor ve dokularda tüketiliyordu.

Tabii, aslında kalp iki pompadan oluşur ve arada da kalın kastan bir duvar vardır; fakat bu iki pompanın nedeni anlaşılamıyordu. Galenos’un fikrine göre, bu duvarda görünmeyecek kadar küçük delikler vardı ve kan buralardan geçiyordu. Bu şekilde kalp tek bir pompaya dönüştürülüyordu. 1603’te ltalyan bir doktor, Girolamo Fabrici ( 1 537-1619) (daha çok Adının Latince versiyonuyla Fabricius ab Aquapendente olarak bilinir), bacaklardaki toplardamarları inceledi ve boydan boya art arda sıralanan küçük kapakçıklar olduğunu gördü.

Kapakçıkların kanın aşağı doğru akmasını engellediği açıktı. Yürüme sırasında oluşan kas hareketi bacak toplardamarlarını sıkıştırıyor, ve kanı yukarı doğru zorluyordu; çünkü gidebileceği tek yön buydu. Bunun anlamı bacak toplardamarlanndaki kanın yalnızca kalbe doğru akmasıydı. Fakat Fabricius, Galenos’un doktrinine karşı çıkacak kadar cüretli davranmadı ve bu sonuca varmayı reddetti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.