Hoşgeldiniz  

1581 Yılında Sarkaç’ın Keşfii!!!!

admin | 25 Aralık 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Bir günden az olan zaman aralıklarını ölçmede, mesele sabit hızda gerçekleşen fiziksel bir eylem bulmaktır. Küçük bir delikten kumun akması veya suyun damlaması, mumun yanması veya güneşin gökyüzünde ilerleyişi oldukça sabit hızda hareketlerdir; fakat daha da sabit bir hızda gerçekleşen uygun bir eylem bulunamaz mı? sorusunun sorulduğu o dönemde Galileo bunu düşündü.

Eskiler tarafından bilinmeyen sabit eyleme dair ilk ipucu, genellikle ilk ismiyle bilinen on yedi yaşındaki Italyan bilim adamı Galileo Galilei ( 1 564-1 642) Pisa’daki katedralde hizmet ederken geldi. Hava akımlarına tutularak sallanan bir avize Calileo’nun dikkatini çekti. Avize bazen kısa bir uzaklıkta, bazen de uzun uzaklıkta sallanıyordu; fakat Calileo’nun araştırıcı zihni bir anormallik olduğunu fark etti: Uzun ya da kısa, avizenin ileri geri sallanmasının tamamlanması için geçen zaman aynı görünüyordu. Nabız atışına bakarak zamanı ölçtü. Sonra
eve döndüğünde, aynı uzunlukta iki sarkaç aldı ve birini daha uzun, öbürünü de kısa mesafede salladı. Sarkaçlar aynı zamanda sallandılar ve Galileo haklı olduğunu anladı.

Buna rağmen sonradan Galileo, geçen zamanın bilinmesini gerektiren deneyler yaptığında, nabzını veya damlayan suyu  kullanmaya devam etti. Sarkacın sabit salınımının zamanı ölçmede bir alet olarak kullanılması için yetmiş yıl geçmesi gerekecekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

586 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım