Hoşgeldiniz  

1578 Yılında Drake Geçidinin Keşfi!!!

admin | 25 Aralık 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

İngiliz Denizci Francis Drake ( 1540 veya 1543-1596) , Ingiltere ile Ispanya arasındaki resmi olmayan savaş sırasında, Amerika kıtasındaki İspanyol topraklarına akınlar yapmayı kendine görev edinmişti. Amerika kıtasının Pasifik sahillerindeki İspanyol yerleşim bölgelerinin tümüyle savunmasız ve tehkilere açık olduğunu fark etti; çünkü Ispanya’nın hiçbir düşmanı Pasifik’e kadar ulaşamamıştı. Bu nedenle 1572’de Panama’ya çıktı, kıstağı geçti ve Pasifik’i gören ilk Ingiliz oldu.

1577’de o güne kadar sadece İspanyol gemilerinin geçtiği Macellan Bağazı’ndan geçmeyi umduğu bir keşif seferi düzenledi. Boğaz’ın güneyinde yer alan Tierra del Fuego’nun ne kadar uzadığını kimse bilmiyordu ve bazıları da buranın geniş Antarktika Kıtası’nın bir parçası olduğunu düşünüyordu.

Drake, Macellan Bağazı’ndan 1578’de geçti ve sonra Pasifik’te bir fırtınaya yakalanarak, orta boyda bir adadan fazla bir şey olmadığı anlaşılan Tierra del Fuego’nun güneyinde, açık suların bulunduğunu anlayacak kadar güneye sürüklendi. O günden beri bu adanın güneyinde yer alan sulara Drake Geçiti ya da Drake Bağazı denilmektedir.

Drake, günümüzde San Fransisko Koyu dediğimiz yere ulaşana kadar Amerika kıtalarının Pasifik sahilleri boyunca kuzeye doğru yelken açtı. Atiantik Okyanusu ile bağlantılı olan hiçbir deniz yolu bulamadı; bu nedenle Pasifik’in üstünden batıya doğru yol almaya karar verdi. 1580’de Ingiltere’ye ulaştı. Altmış yıl önceki Macellan’ın başarısından sonra, yerkürenin etrafını deniz yoluyla dolaşan ilk insandı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

504 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım