24 Aralık 2016

1572 Yılında Görülen Süpernova Yıldızının Keşfi!!!

1572 Yılında Görülen Süpernova Yıldızının Keşfi!!!

Süpernova, bir yıldızın patlayarak ve maddesinin büyük bir kısmını uzaya vererek ölmesidir. Tarih 1054’te görülene benzeyen bir süpernova, l572’nin Kasım ayında göğün kuzey tarafında Koltuk takımyıldızında parıldadı. 1054’ün süpernovası Avrupa’da gözlenmemişti; ancak zaman değişmişti.

Tycho Brahe ( 1 546- 1 601) adındaki genç Danimarkah astronom (genellikle ilk adıyla bilinir) , yeni yıldızı her gece dikkatle izledi. Onu ilk gördüğünde Venüs’ten daha parlaktı; fakat yavaş yavaş sönükleşti ve sonunda Mart l 5 74’te tamamen görünmez oldu. Tycho, yıldızı 485 gün gözlemlemişti.

Yunanlılar göklerin (Dünya’nın tersine) mükemmel ve değişmez olduğunu düşünüyorlardı. Gökyüzünde değişiyor gibi görünen (ya da düzenli ve tahmin edilebilir bir yol izlemeyen) herhangi bir şey gökyüzünün değil, ancak mükemmel olmayan Dünya’nın atmosferinin bir parçası olabilirdi. Buna bulutlar, göktaşlan ve kuyrukluyıldızlar da dahildi.

Yani geçici bir doğa olayı olduğuna göre, yeni yıldızın da atmosferin parçası olması gerekiyordu. Ancak Tycho parataksını belirlemeye çalıştığında  hiçbir türden paralaks bulamadı. Yeni yıldız ayın ötesinde ve dolayısıyla göklerin bir parçası (muhtemelen çok uzak bir parçası) olmak zorundaydı. Böylece göksel mükemmellik ve değişmezlik düşüncesi yıkıldı.

l 573’te Tycho, genellikle kısa başlığıyla, yani De Nova Stella (Yeni Yıldız Üzerine) adıyla anılan ve yıldız üzerinde yaptığı bütün gözlemleri detaylı bir şekilde anlatan küçük bir kitap yazdı. Bu başlık yüzünden gökyüzünde birden parlayan yıldızlara günümüzde novae (Latince çoğul hali) ya da nova (İngilizce çoğul hali) denilmektedir. Tycho bundan sonra birdenbire Avrupa’daki en ünlü astronom oldu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.