05 Mart 2016

1418 Yılında Madeira Adaları ve Azor Adalarının Keşfi!!!

1418 Yılında Madeira Adaları ve Azor Adalarının Keşfi!!!

Portekiz yeni ticaret yollarına ihtiyaç duyuyordu. İpek, baharatlar ve vs gibi eşyaları temin edemiyordu. Coğrafi açıdanda en uç noktada olması en az şeyi en fazla fiyatla almasına neden oluyordu. Ayrıca Ortadoğu’da Moğollar yerini Osmanlılara bırakmıştı ve yoğun bir hükümdarlık sergiliyorlardı ve bütün kontrolleri ellerinde bulunduruyorlardı. Her ne kadar Çin ve Avrupa arasındaki ticaret yavaş yavaş azılıyordu.

Madeira

Bu nedenle Portekiz kralı Prens Henry, Marko Polo’nun doğu ile ticaret yapma fikrinin aslında iyi olmadığını anladı. Bu nedenle deniz yoluyla Afrika’nın etrafından dolaşarak gitmeye karar verdiler.

Diğer bir sorunda Afrika’nın güneye doğru ne kadar uzadığını, deniz yolculuğunun pratik ve denizlerin yolculuğa müsait olup olmadığını, dönünce bölgesinin geçilip geçilemediğini bilmemesiydi. Bu nedenle Prens Henry 1418 yılında Sağres’teki St. Vincent Burnu’nda denizcilik üzerine bir gözlemevi ve okul kurdu. Burası Portekiz’in en güneyi, Avrupa’nın güneybatı ucuydu. Her geçen yıl Afrika sahili boyunca aşağı doğru santim santim ilerleyerek yollarını bulan gemileri donattı ve yolladı. Prens Henry ile birlikte  Avrupa Keşif Çağı başladı.

azaor adaları

Sonuç olarak Çin gemileri asla Portekiz’e gelmediler, fakat Portekiz gemileri sonunda Çin’e ulaştılar. Prens Henry’nin çabalarının ilk meyvesi, 1418 yılında Portekizliler Madeira’yı keşfettiklerinde geldi. Büyük ölçüde ormanlık bir adaydı ve insansızdı. Prens Henry adaya yerleşilmesini emretti. Ormanlar yakıldı ve toprak ekim yapılması amacıyla Portekizlilere dağıtıldı.

enhanced-buzz-wide-4393-1416245899-7

Azor Adaları: Portekiz’in 750 mil batısında bulunan Atlantik okyanusundan bir grup adadır. 1427 yılında Portekizli denizci Diogo de Savilha tarafından keşfedildiler. Madeira gibi insansızdılar ve yine Madeira gibi hala Portekiz7in bir parçasıdırlar. Amerika kıtası yönünde Atlantik’in üçte biri mesafede olduklarından, pusula sayesinde Portekizlilerin daha o zamandan uzaklara gittikleri açıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.