Hoşgeldiniz  

1298 Yıllarında Uzakdoğu!!!

admin | 24 Şubat 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

Moğal İmparatorluğu’nun birçok fethi gezginlerin Avrupa’dan Çin’e kadar uzanan bir ortamda rahatça gezinmelerini kolaylaştırdı. Venedikli iki kardeş olan Nicolo ve Maffeo Polo doğuya ilk ticaret yolculuklarını yaptılar. 1275 yılında Moğol İmparatoru Kubilay Han’ın etkin olduğu Kuzey Çin’e geri döndüler ve bu sefer yanlarında Nikolo’nun oğlu Marko Polo’da geldi.

xbom_500_0d88b1ee63934fd3a1c5c0d819a73c3e

Marko Polo yirmi yıl boyunca Çin’de kaldı, çoğunlukla insanları inceledi, kültür ve geleneklerini tanıdı. Nüfus, zenginlik, teknoloji ve bütün uygar tavırlar açısından Avrupa’dan çok daha iyi ve statüde bir uygarlıkla karşılaştı.

1295 yılında Venedik’e geri döndü. Sonra Venedik ve Cenova arasındaki bir savaş başladı ve bu savaşta esir düştü. Hapisteyken Çin’deki hatıralarını yazdı. Kitap 1298 yılında basıldı ve çok ilgi gördü, fakat kitapta yazıların çoğunluğuna insanlar inanmak istemediler.

Aslında Marko Polo “Muhteşem Doğu” fikrini ortaya attı, böylece Uzakdoğu, Avrupalı hayalperestler için gelecekte önemli sonuçlar yaratarak göz bebeği oldu.

untitled

633 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım