19 Nisan 2019

İlk Planör’ün Ortaya Çıkışı!

İlk Planör’ün Ortaya Çıkışı!

Havadan daha yoğun olan cisimlerin, rüzgarların ve hava akımlarının uygun koşullarda olması koşuluyla havada kalabileceğini kanıtlayan balonlar yetmiş yaşına gelmişlerdi. Ancak havanın, havadan daha ağır bir cismi yukarıda tutması için gerekli olan koşulları bilimsel olarak ilk kez inceleyen 1809 yılında İngiliz Mühendis George Cayley idi. Böylece aerodinamik bilimini kurdu.

Cayley gerekli olan şeyin kuşların ki gibi hareketli kanatlar değil, uçan bir sincabın sarkan kanatları gibi sabit kanatlar olduğunu fark etti. Uçakların sonunda alacağı temel şekli buldu: Yani kanatlar, kuyruk, aerodinamik uçak gövdesi ve dümen. Ayrıca rüzgara karşı ilerleyebilmek için bir motora ve iticiye gerek olduğunu da anladı, fakat o zamanlar mevcut olan hiçbir motorun bunu yapabilecek kadar hafif ve güçlü olmadığını biliyordu.

1853’te aerodinamik olarak rüzgarla kayabilecek ve yukarı doğru yükselen havayla yükselebilecek biçimde inşa edilen ilk aleti yaptı; bu, sonradan denildiği gibi bir planördü. Riske giremeyecek kadar yaşlı olan Cayley, ilk planör uçuşunu gerçekleştirmesi için arabacısına emir verdi. Arabacı şiddetle karşı çıksa da 457 m kadar uçtu ve hayatta kaldı. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında planörle uçmak, ilk yarısında balonla uçmada olduğu gibi popüler bir spor haline geldi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.