Hoşgeldiniz  

1180 Yılında İlk Yel Değirmenleri!!!

admin | 22 Şubat 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Yel değirmeni ilk olarak İran’da bulunarak Avrupa ve diğer ülkelere dağıldı. Su sayesinde hala su dolabı yapılmış bu da canlı olmayan şeylerden daha iyi bir güç elde edilmesini sağlamıştı. Ne yazık ki su dolabı sadece hızlı akan bir suyun bulunduğu veya akarsuyun tekerleği döndüren bir şalale oluşturacak şekilde barajda toplanabildiği yerlerde işe yarıyor. Bu nedenle bu kadar kısıtlı olmayan bir cansız enerji kaynağına ihtiyaç vardı.

izmir-alacati-yeldegirmeni

Hareket eden hava, pervaneli bir tekerleği hareket eden su gibi döndürebilir. Bunun gücü zaten yelkenli gemilerle ilgili olarak gayet iyi anlaşılmıştı. Ayrıca, hareket eden hava her yerde vardır. İlk yel değirmenleri 700 yıllarında İran’da geliştirildi ve seferden geri dönen haçlılar bu aletleri yanlarından getirdiler.

ruzgardegirmenleri

Avrupa’ya ise ilk yel değirmeni 1180 yılında Fransa’da yapıldı ve yel değirmenleri çabucak batı avrupa’da yaygınlaştı. Ortadoğu’daki tekerlekler genellikle yataydılar, fakat Avrupa’dakiler dikey yapıldılar. Tekerlekler hangi yönden gelirse gelsin rüzgarı yakalayacak şekilde döndürülebiliyordu. Sonunda da rüzgarın gücü, değirmeni rüzgarı karşılaması için döndürebilecek biçimde dizayn edildi. Yel değirmenleri tahılı öğütmek ve su pompalamak için temel araç haline geldi.

1929 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım