Hoşgeldiniz  

1054 Yılında Yeni Bir Yıldızın ve 1066 Kuyruklu Yıldızların Keşfi!!!

admin | 19 Şubat 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

MÖ 134 yılında dünyaya gelen Hiipparkhos bundan yaklaşık 12 yüzyıl önce yeni bir yıldız gördüğü söylenir, fakat bu süre içinde Çinli astronomlar bir dizi yeni yıldızı rapor etmişlerse de hiçbir Avrupalı o dönemde bilimsel teorilere önem vermedikleri için ilgilenmemişlerdir.

imagesCACRNCMR

4 Temmuz 1054 yılında Boğa burcundan parlak yeni bir yıldız ışıdı. Üç hafta boyunca çok parlak bir görünüme sahip oldu, hatta öyle ki gündüzleri bile görülüyordu. En parlak olduğu dönem Venüs’ten iki ya da üç kez daha parlaktı ve belirsiz bir gölge bırakabiliyordu. Sonunda görünmez olana dek yaklaşık 2 yıl geçti. Bu yeni yıldız Çinli astronomlar tarafından kaydedildi.

Kuyruklu yıldızlara gelindiğinde; periyodik olarak gökyüzünde görülüyorlardı. 1066 yıllarına bakıldığında o dönemde geri bir millet olan Avrupalılar arasında korku saçtığı bile söylenebilir. Habersiz gelişleri ve tahmin edilemeyen yol haritaları, şekillerinin düzensizliği o dönemin Avrupalısında korku yaratırken diğer medeniyetlerde bilim geliştiği için anlaşılabilir bir durumdu.

untitled2

Kuyrukluyıldız yunanca da “saç” sözcüğünden gelir. Özel bir uyarı olarak ve parlak olduğu zamanlarda felaket habercisi olarak algılandı gelişmemiş ülkelerde. 1066 yıllarında özellikle Normandiya ve İngiltere’de çıkan olaylar yüzünden, çok fazla dikkat çeken parlak bir kuyruklu yıldız görüldü.

untitled

699 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım